כל מה שחשוב לדעת על חידוש דק

גלול למטה
עץ הוא חומר חי,מה שאומר שגם אחרי שהוא נכרת, מעובד ומותקן – הפעילות האורגנית שלו ממשיכה. העץ ממשיך להיות מושפע מתנאי מזג אוויר והפרשי טמפרטורות – שגורמים לו להתכווץ להיתרחב, להיסדק ואף להירקב.

עץ העומד בתנאי חוץ (דקים, גדרות, גגות, פרגולות ועוד) ניצב בפני לא מעט אתגרים – במיוחד במדינה ים-תיכונית כמו ישראל. קרינת שמש חזקה לאורך רוב שעות היום, קור / חום עם שינויי טמפ' קיצוניים, מליחות גבוהה המושפעת מקרבת הים, זיהום אוויר, פיח ועוד – כולם משפיעים בצורה ניכרת על העץ.

עצים בשימוש פנים כגון ריהוט, מטבחים וכו' – מוגנים מפני פגעים אלו, אבל עץ, שהוא חומר פוטוסנסטיבי (רגיש לקרינת UV) שנמצא בתנאי חוץ, דורש מאיתנו לבצע פעולות טיפול ותחזוקה שונות ותכופות יותר כדי לשמור על מראה רענן ומבנה תקין לאורך זמן.

 

איך השמש משפיעה על העץ?

סוגי עצים שונים מגיבים בצורה שונה לחשיפה ארוכה לשמש וככל שעובר הזמן, הפגיעה תהיה משמעותית יותר. לאחר חשיפה ארוכה לשמש העץ עשוי לאבד צבע ולהאפיר ובהמשך אף עלולה להיווצר פגיעה בסיבי העץ, שיהפכו להיות פריכים ושבירים יותר עד לשינוי מבני של ממש – התנפחות או היווצרות של סדקים, שתלווה בכניסה של מים לסדקים, מה שיגרום להאצת הריקבון.

מכל מבני העץ חוץ שאנחנו מכירים, דקים הם אלו שניצבים בפני ההשפעות המשמעותיות ביותר – גם חשיפה לשמש ישירה במהלך רוב שעות היום (יש דקים הבנויים מעצים כהים שמגיעים גם לטמפרטורות של 60 מעלות ויותר!), לחות יובש וכו', וגם שחיקה ועומס תמידיים שנוצרים ממשקל בני אדם שהולכים על הדק, שריטות הנגרמות מגרירה של ציוד ואף הצטברות של לכלוך כמו לשלשת ציפורים / טפטופי שמן מגריל / שריטות של בעלי חיים וכו'.

מכאן אנחנו למדים, שדקים דורשים תשומת לב גדולה יותר ופעולות תחזוקה תכופות יותר מאשר מבני עץ חוץ אחרים – על מנת לשמור על המראה שלהם ועל אורך חיים מירבי.

 

רבים שואלים אותנו – האם עץ חוץ במראה ישן זו גזירת גורל? 

עץ בתנאי חוץ דורש תחזוקה נכונה ומקצועית עם חומרים איכותיים שמשפרים את אורך חייו – ובסופו של דבר גם חוסכים לנו זמן ועלות תחזוקה. את קרינת השמש לא נוכל למנוע לחלוטין, אבל כן נוכל לעשות פעולות שיגנו על העץ שלנו וישמרו עליו לאורך זמן.

חברת WOODSOL היא חברה המתמחה במוצרים ייעודים להגנה על עץ חוץ. WOODSOL מגיעה לישראל ביבוא של חברת REWOOD, העוסקת מזה כ-15 שנים בפרויקטים של חידוש, שימור וצביעה של עץ. את מוצרי ההגנה המתקדמים לעץ בתנאי חוץ – שמנים לדקים /לכות חוץ / צבעים אטומים / מוצרי ציפוי והגנה ועוד, אנחנו משווקים בעיקר לבעלי מקצוע העוסקים בעץ חוץ – תחום שנמצא בתנופה משמעותית בישראל בעשור האחרון.

מהן הפעולות שצריך לעשות כדי להגן על העץ? 

בפעולת חידוש הדק אנחנו משיגים למעשה שני דברים: גם מרעננים את המראה הטבעי ש"התעייף", וגם משפרים את אורך החיים של העץ בצורה משמעותית. במסגרת הניסיון הרב שצברנו במשך יותר מ-15 שנה בתחום חידוש וצביעת עץ בתנאי חוץ, פיתחנו שיטה ייחודית הכוללת 4 פעולות חשובות:

 1. חשיפת העץ
 2. איזון חומציות
 3. ליטוש
 4. שימון

פעולה מס' 1: חשיפת העץ

נתחיל בהסרה של חומרי הגמר הישנים (שמנים, צבעים) ונחשוף את העץ – זאת כדי לייצר תשתית טובה שתאפשר לחומרי הגמר החדשים להיקלט ולהיספג בצורה מיטבית על המשטח.

שימו לב! פעולת הכנת המשטח היא פעולה קריטית וחיונית להצלחת החידוש. ללא הכנה מקדימה של המשטח (שמבוצעת בשימוש בחומרים ייעודיים) גם חומרי הגמר האיכותיים ביותר לא ישיגו את הביצועים המירביים.

פעולה מס' 2: איזון חומציות 

לאחר תהליך הניקוי עם חומר ייעודי, רמת ה-PH (חומציות) של העץ עולה – ואנחנו נרצה לאזן אותה.

לתהליך של איזון החומציות יש 3 יתרונות עיקריים:

 • החזרת המראה הטבעי של העץ
 • הסרת לכלוכים שנשארו על העץ
 • פתיחה של נקבוביות העץ  – מאפשרת חדירה של חומר הגמר ויצירת חיבור טוב יותר בין החומר למשטח.

לביצוע המשימה נשתמש בחומר ייעודי לאיזון חומציות בעץ, כמו ה-Naturalizer של Woodsol.

פעולה מס' 3: ליטוש 

בשלב הליטוש נכין את המשטח שיהיה חלק ואחיד ובעל תשתית יציבה וחזקה לקליטת חומר הגמר. נסיר סיבים בולטים וזקורים עד לקבלת משטח אחיד שיאפשר לנו ליישם את חומרי הגמר בצורה מיטבית כך שיחזיקו לאורך זמן.

ליטוש השכבה העליונה של העץ מקנה לנו יתרון נוסף – צמצום החריצים על פני השטח, מה שיעזור למנוע כניסה של לחות ולכלוך בהמשך.

פעולה מס' 4: יישום חומרי הגמר 

לאחר שסיימנו את 3 הפעולות העיקריות הנדרשות להכנת המשטח, נעבור לפעולה מס' 4 – יישום חומרי הגמר על הדק. שימון של העץ עם חומר ייעודי כמו ה-Unideck – שמן היברידי מבוסס מים מבית Woodsol מעניק לדק מראה מרהיב, אסתטי ורענן, וגם מתפקד כשכבת הגנה השומרת על העץ מפני קרינת השמש, לחות, פגעי מזג אויר, לכלוך ועוד.

שמן ה-Unideck של Woodsol מיועד ליישום על משטחים הדורשים הגנה מפני שחיקה כגון דקים וכן למשטחים הזקוקים להגנה מפני לחות ותנאי מזג אוויר כגון פרגולות וגדרות, שומר על המראה הטבעי של העץ, מספק עמידות והגנה מתקדמת נגד קרני UV, מציע כושר כיסוי גבוה במיוחד, עמידות ומראה אסתטי ייחודיים לאורך זמן, נוח וקל ליישום ומתאים במיוחד למזג האוויר הישראלי.

לעמוד המוצר באתר האינטרנט שלנו, לחצו כאן

 

אנחנו ממליצים להשתמש בחומרי גמר על בסיס מים מכמה סיבות:

 • שמנים / צבעים מבוססי שמן מכילים כמות גדולה של סולבנטים (חומרים ממסים שמזיקים לבריאות)
 • חומרים מבוססי שמן מדיפים ריחות חזקים יותר – לא תמיד מתאים לשימוש בסביבה ביתית
 • כלי העבודה קשים יותר לניקוי לאחר השימוש בחומרי גמר מבוססי שמן
 • חומרים על בסיס מים מציגים עמידות טובה יותר לאורך זמן

איך שומר השמן על הדק? 

בתחילת הכתבה דיברנו על כך שעץ מושפע משינויי מזג האוויר שיכולים אף לגרום לו לשנות את צבעו וצורתו – יישום שמן הגנה ייעודי לדקים כמו ה-Unideck של Woodsol משפר את גמישות סיבי העץ ומאפשר התכווצות והתרחבות של העץ – בלי שיווצרו סדקים ועיוותים.

שמן ה-Unideck מייצר גם שכבת הגנה ששומרת על העץ מחדירה והצטברות של מים ומונע רקבונות – המוצר מכיל חומר הנקרא IPBC שנספג בעץ ומונע רקבון, פטריות ועובש.

כמה מילים על סוגי העצים הפופולריים בישראל לבניית דקים 

תחום העץ לבניה מתחלק לשתי משפחות עיקריות: עצים קשים ועצים רכים. במשפחת העצים הרכים ניתן למצוא את העצים המחתניים כמו האורן, הארז, קליר, קרולינה ועוד. במשפחת ה"עצים קשים" נמצא את עצי האיפאה, הטיק, האירוקו ועוד.

למרות שהעצים מוגדרים כ"קשים" / "רכים", ההבדל העיקרי ביניהם קשור בכלל לאופי הגדילה שלהם – עצים "קשים" גדלים לאט יותר ולכן גם יהיו יקרים יותר בדרך כלל – גדלים לאט – זמינים פחות. קצב הגדילה האיטי, גורם לכך שעצים "קשים" יהיו דחוסים יותר, ומכאן שמם.

מצד שני, עצים "רכים" נחשבים לגמישים וקלים יותר, גדלים בקצב מהיר יותר ומציעים זמינות טובה יותר – וגם תג מחיר נוח יותר, בהתאם. עצים "קשים" משמשים בדרך כלל לייצור של רהיטים, כלי נגינה, רצפות עץ ועוד. עצים "רכים" משמשים בדרך כלל לבנייה של דקים ומבני עץ אחרים.

אורן (Pine) – עץ רך, דורש תחזוקה תכופה, מתבלה מהר ורגיש לפגעי שמש / מים / שריטות. צבעו הופך אפור-כסוף לאחר זמן ללא טיפול.

ארז (Cedar) – עץ רך שנחשב לעמיד במיוחד. מפריש שמנים טבעיים המשפרים את העמידות בפני רטיבות ומזיקים. מקבל צבע כחול-כסוף לאחר זמן.

קרוליינה (Carolina) – עץ רך ממשפחת האורנים. בעל מרקם קשוח וצפוף, תכונות התורמות לעמידות בפני פגעי מזג האוויר. דורש פחות תחזוקה מעץ אורן.

איפאה (Ipe) – עץ עמיד וחזק שגדל בסביבה טרופית ופיתח עמידות בפני תנאים לחים. מאפיר בחשיפה ארוכה לשמש ונוטה להיסדק ללא טיפול מתאים

טיק (Teak) – עץ קשה בעל סיבים גמישים שגדל בסביבה טרופית – ופיתח עמידות לתנאים לחים ורטובים. עמיד מפריש שמן טבעי שדוחה מזיקים.

אירוקו (Iroko) – עץ ממשפחת העצים קשים, המציע עמידות גבוהה לאורך זמן, מפריש שמן שדוחה מזיקים ובנוי לשאת משקלים כבדים (לדוגמא של בני אדם).

בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר דקים שנבנים מלוחות העשויים מסיבי במבוק – שמן ה-Unideck שלנו מתאים במיוחד לשימוש בדקים אלו הודות לדלילות הגבוהה שלו ויכולת החדירה שלו לעץ ולוחות צפופים.

לסיכום: 

דק עץ בחצר או במרפסת זה דבר נהדר, אבל אם לא שומרים עליו ומתחזקים אותו בצורה נכונה, הוא עלול להפוך משדרוג לעול ומטרד.

במדינות בהן השימוש בעץ לבנייה הוא שכיח (צפון אמריקה, אירופה) החשיבות של תחזוקה נכונה עם חומרים איכותיים מובנת ונלקחת בחשבון בעת הבנייה – בישראל מדובר בתחום שתופס תאוצה אך עדיין, המודעות לצורך בתחזוקה שוטפת עדיין לא גבוהה מספיק – אבל אנחנו בכיוון הנכון.

יש לכם דק עץ? בביצוע פעולות תחזוקה נכונות ושימוש בחומרים איכותיים, אתם יכולים להגן עליו בקלות וביעילות.

יש לכם שאלה לגבי אחד המוצרים שלנו? רוצים להתייעץ?
מוזמנים ליצור איתנו קשר.

כתוב לנו ונשמח לעזור

מלא/י את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן